Renfrew County


* denotes incumbent

Township of Admaston-Bromley
477 Stone Road, Renfrew | Phone: 613-432-2885 | www.admastonbromley.com

Michael Donohue – Mayor (acclaimed)*
Kevin LeGris – Councillor*
Robert Dick – Councillor*
Michael Quilty – Councillor*
Jamieson Dyer – Councillor
Robert Hall – Councillor*
Angela Field – Councillor

Town of Arnprior
105 Elgin Street West, Arnprior | Phone: 613-623-4231 | www.arnprior.ca

Walter Stack – Mayor (1921)
Gabriel Flowers – Mayor (987)
Dan Lynch – Reeve (acclaimed)
Chris Toner – Councillor (1782)
Lisa McGee – Councillor (1683)
Tom Burnette – Councillor* (1605)
Lynn Grinstead – Councillor* (1437)
Ted Strike – Councillor* (1379)
Frank Dugal – Councillor* (1208)
Danny Martin – Councillor (1134)
Marc Bissonnette – Councillor (936)
Glenn Miller – Councillor (645)
Andrew Fogarasi – Councillor (607)
Geoffrey White – Councillor (482)

 Township of Bonnechere Valley

49 Bonnechere Street East, Eganville | Phone: 613-628-3101 | www.bonnecherevalleytwp.com

Jennifer Murphy – Mayor (acclaimed)*
Jacqueline Agnew – Councillor Ward1*
Brent Patrick – Councillor Ward1
Meredith Jamieson – Councillor Ward2*
Tim Schison – Councillor Ward2
Val Collins – Councillor Ward3
Jack Roesner – Councillor Ward3
Mervin Buckwald – Councillor Ward 4 (acclaimed)*

Township of Brudenell, Lyndoch and Raglan
42 Burnt Bridge Road, Palmer Rapids | Phone: 613-758-2061 | www.blrtownship.ca

Sheldon Keller – Mayor* (694)
Michael McCloskey – Mayor (353)
John Rutledge – Councillor Ward 1* (318)
Iris Kauffeldt – Councillor Ward 1* (310)
Marilyn Musclow – Councillor Ward 1 (205)
Alecia O’Brien – Councillor Ward 1 (163)
Andrea Budarick – Councillor Ward 2 (290)
Trevor Lidtkie – Councillor Ward 2 (193)
Wayne Banks – Councillor Ward 2* (181)
Amanda Phanenhour – Councillor Ward 2 (163)
Geral Resmer Jr. – Councillor Ward 2 (103)

Town of Deep River
100 Deep River Road, Deep River | Phone: 613-584-2000 | www.deepriver.ca

Suzanne D’Eon – Mayor (1368)
Larry Dumoulin – Mayor (398)
Anne Hutton – Mayor (259)
Benjamin Kolaczek – Mayor (14)
Glenn Doncaster – Reeve* (1471)
Ronald Desrochers – Reeve (538)
Terry Myers – Councillor* (1399)
Kathy Hughes – Councillor (1322)
Will Fitton – Councillor (1216)
Christina Giardini-Rochon – Councillor (1010)
Robert McLaren – Councillor* (977)
Tanner Fleury – Councillor (761)
Rajini Nitheanandan – Councillor (601)
Merrill Gasmann – Councillor (519)
Ken McDonald – Councillor (511)
Stuart McCarthy – Councillor (436)
Imran Bajwa – Councillor (213)

Township of Greater Madawaska
19 Parnell Street, Calabogie | Phone: 613-752-2222 | www.greatermadawaska.com

Brian Hunt – Mayor (945)
Lois Thomson – Mayor (561)
Glenda McKay – Mayor* (386)
Lucie Perrier – Councillor Ward 1 (acclaimed)
Chuck Rigelhof – Councillor Ward 1 (acclaimed)
John Frost – Councillor Ward 2 (209)
Kevin Ryan – Councillor Ward 2 (83)
Glen MacPherson – Councillor Ward 3* (244)
Donne McAlear – Councillor Ward 3 (164)

United Townships of Head, Clara and Maria
15 Township Hall Road, Stonecliffe | Phone: 613-586-2526 | www.townshipsofheadclaramaria.ca

Debbi Grills – Mayor
Robert James Reid – Mayor*
Brent Allen – Councillor
Calvin Chartrand – Councillor*
Wayne Clouthier – Councillor
Chris Dowser – Councillor
Fran Kelly-Chamberlain – Councillor
Patrick Robert McGurran – Councillor
Cathy McKay – Councillor*
Nancy W. Rose – Councillor*
Ernie Villeneuve Jr. – Councillor*
Gayle N. Watters – Councillor

Township of Horton
2253 Johnston Road, Renfrew | Phone: 613-432-6271 | www.hortontownship.ca
Council meetings: first Tuesday of the month at 4:00pm

David Bennett – Mayor (794)
Robert Kingsbury – Mayor* (652)
Glen Campbell – Councillor* (1051)
Lane Cleroux – Councillor (821)
Tim Webster – Councillor (803)
Douglas Humphries – Councillor (798)
Jeff Taylor – Councillor (591)
Peter Tippins – Councillor (621)
Ian Moodie – Councillor (415)

Township of Killaloe, Hagarty and Richards
1 John Street, Killaloe | Phone: 613-757-2300 | www.killaloe-hagarty-richards.ca

David Mayville – Mayor
Janice VisneskieMoore – Mayor*
Ted Browne – Councillor Ward 1*
Carl Kuehl – Councillor Ward 1*
April Hudder – Councillor Ward 1
Isabel O’Reilly – Councillor Ward 1
Alex Marchant – Councillor Ward 1
Stanley Pecoskie – Councillor Ward 2 (acclaimed)*
Debbie Peplinskie – Councillor Ward 2(acclaimed)*
Brian Pecoskie – Councillor Ward 3 (acclaimed)*
John H. Jeffrey – Councillor Ward 3 (acclaimed)*

Town of Laurentian Hills
34465 Highway 17, Deep River | Phone: 613-584-3114 | www.laurentianhills.ca

Jed Reinwald – Mayor* (562)
Dick Rabishaw – Mayor (201)
Bruce Boucher – Councillor Ward 1 (acclaimed)*
Anne Giardini – Councillor Ward 2 (acclaimed)*
Brenda Blimkie – Councillor Ward 3 (acclaimed)*
John Hoyle – Councillor Ward 4* (145)
Dave Ethier – Councillor Ward 4 (45)

Township of Laurentian Valley
460 Witt Road, Pembroke | Phone: 613-735-6291 | www.laurentianvalleytwsp.on.ca

Steve Bennett – Mayor*
Danny Janke – Mayor
Debbie Robinson – Reeve (acclaimed)*
Joe Brazeau – Councillor
Brian Burger – Councillor
Jen Gauthier – Councillor*
Brian Hugli – Councillor*
Chris Pleau – Councillor
Keith Watt – Councillor*
Allan Wren – Councillor*

Township of Madawaska Valley
85 Bay Street, Barry’s Bay | Phone: 613-756-2747 | www.madawaskavalley.ca

Kim Love – Mayor* (1617)
Elser Lee Faith Archer – Mayor (1125)
Andrey Kaminski – Mayor (371)
Dave Shulist – Councillor (2180)
Carl Bromwich – Councillor* (2025)
Mark Willmer – Councillor (1942)
Ernie Peplinski – Councillor* (1800)
Shelley Maika – Councillor* (1577)

Township of McNab Braeside
2508 Russett Drive, Arnprior | Phone: 613-623-5756 | www.mcnabbraeside.com

Lou Laventure – Mayor (1134)
Thomas Peckett – Mayor* (1446)
Brian Armsden – Deputy Mayor (acclaimed)*
Heather Lang – Councillor* (1774)
Scott Brum – Councillor* (1691)
Oliver Jacob – Councillor (1212)
Robert Campbell – Councillor (1138)
Shawn Regier – Councillor (1083)

Township of North Algona Wilberforce
1091 Shaw Woods Road, Eganville | Phone: 613-628-2080 | www.nalgonawil.com

James Brose – Mayor (668)
Deborah Farr – Mayor* (239)
John Kuehl – Mayor (458)
Nora Shay – Mayor (475)
Janet Reiche-Schoenfeldt – Councillor (949)
Maria Robinson – Councillor (921)
Douglas Buckwald – Councillor (685)
Kevin Clarke – Councillor (575)

Melvin Berndt – Councillor* (560)
Meenu Puri – Councillor (459)
David Green – Councillor (422)
Clay Jeffery Bingley – Councillor (411)
Dave Plumb – Councillor* (403)
Dale Mary Benoit-Zohr – Councillor (401)
Barry Proulx – Councillor (313)
Shawn Davidson – Councillor (291)

City of Pembroke
1 Pembroke Street East, Pembroke | Phone: 613-735-6821 | www.pembroke.ca

Paul Kelly – Mayor
Michael LeMay – Mayor*
Brian Abdallah – Councillor
Keith Banks – Councillor*
Dan Callaghan – Councillor
Mike Corrigan – Councillor
David Dupont – Councillor
Ron Gervais – Councillor*
Adam Gunter – Councillor
Ed Jacyno – Councillor
Pat Lafreniere – Councillor*
Jason Laronde – Councillor
Adam Lesco – Councillor
Derek Lindley – Councillor
Chris Matthews – Councillor
John McCann – Councillor*
Sean McMullan – Councillor
Cory Nagora – Councillor
Andrew Plummer – Councillor*
Christine Reavie – Councillor*
Kyle Sandrelli – Councillor
Ryan Slaughter – Councillor

Town of Petawawa
1111 Victoria Street, Petawawa | Phone: 613-687-5536 | www.petawawa.ca

Dan Criger – Mayor
Robert Sweet – Mayor*
Jason Burgoyne – Councillor
James Carmody – Councillor*
Brent Daechsel – Councillor
Marie-Phillip Landry – Councillor
Treena Lemay – Councillor*
Matthew McLean – Councillor
Tom Mohns – Councillor*
Maria Morena-Church – Councillor
Dominic Newman – Councillor
Murray Rutz – Councillor*
Theresa Sabourin – Councillor*
Gary Serviss – Councillor*

Town of Renfrew
127 Raglan Street South, Renfrew | Phone: 613-432-4848 | www.town.renfrew.on.ca

Don Eady – Mayor*
Callum Scott – Mayor
Peter Emon – Reeve (acclaimed)*
Mike Coulas – Councillor*
Andrew Evans – Councillor*
Sandi Heins – Councillor
Arlene Jamieson – Councillor*
Adam Laviolette – Councillor
Clint McWhirter – Councillor
James Miller – Councillor
Tom Sidney – Councillor*
Kate Windle – Councillor*

Township of Whitewater Region
44 Main Street, Cobden | Phone: 613-646-2282 | www.whitewaterregion.ca

Hal Johnson – Mayor*
ichael Moore – Mayor
Joe Kowalski – Reeve
Cathy Regier – Reeve
Donna Burns – Councillor
Jim Butterworth – Councillor
John Cull – Councillor
John (Kyle) Dupuis – Councillor
Charlene Jackson – Councillor*
Allan Lance – Councillor
Ron Laronde – Councillor
Dave Mackay – Councillor*
Daryl McLaughlin – Councillor*
Neil Nicholson – Councillor
Christopher Olmstead – Councillor*
Donald Rathwell – Councillor
Nell Rooney – Councillor